Zemědělec roku 2018

Již po osmnácté byli oceněni nejlepší zemědělci uplynulého roku. Vyhlášení výsledků soutěže
a s ním spojené setkání osobností agrárního sektoru se letos konalo 27. listopadu v prostorách Betlémské kaple.

Během slavnostního odpoledne byly uděleny tituly v řadě kategorií. Kromě ocenění pro nejlepší zemědělce v jednotlivých krajích byly uděleny i ceny speciální, a to v kategoriích Malá farma do sta hektarů, Ekologický zemědělec, Farmářku roku, Mladý zemědělec roku, Objev roku a Společensky zodpovědný zemědělce roku (v kategoriích právnická a fyzická osoba).Tři hlavní ocenění pak putovala do následujících rukou: nejlepším pěstitelem se stala společnost Noragros, jako nejlepší chovatel byla vyhodnocena společnost Zeras a ocenění pro nejlepšího zemědělce se smíšenou výrobou získala Zemědělská společnost Komorno.

Hlavním organizátorem soutěže je vydavatelství Profi Press. Mezi spoluorganizátory již tradičně patří i Ústav zemědělské ekonomiky a informací, který jako odborný garant soutěže rozhoduje o tom, kteří zemědělci ocenění získají. Pracovníci ÚZEI hodnotí jednotlivé soutěžící na základě jejich ekonomických výsledků, ze kterých se pak vypočítá tzv. index finančního zdraví. Hlavním kritériem při hodnocení však není pouze zisk, ale optimální poměr mezi vloženými náklady a dosaženými příjmy.

Vyhlášení soutěže pak předcházela konference Ekonomika zemědělských komodit a podniků v evropském srovnání, kterou již druhým rokem organizoval ÚZEI.

 181206_aktualita_zemedelec_roku.png

Zdroj fotografie: https://zemedelecroku.cz/

6.12.2018
© 2018 ÚZEI | Mánesova 1453/75, 120 00 Praha 2 | Zobrazit na mapě