Název projektu v češtině:
Veřejné ekosystémové statky a služby pocházející z hospodaření na půdě - Uvolnění synergií
Název projektu v jazyce originálu:
PEGASUS: Public Ecosystem Goods And Services from land management – Unlocking the Synergies
ID projektu:
633814 — PEGASUS — H2020-ISIB-2014-2015/H2020-ISIB-2014-2
Zadavatel:
Rámcový program pro výzkum a inovace EU - Horizont 2020
Doba řešení:
3 roky
začátek: březen 2015, konec: únor 2018
Nositel projektu:
Institute for European Environmental Policy (IEEP), Velká Británie
Spolunositel:
University of Gloucestershire Velká Británie, DLO Nizozemsko, IfLS Německo, CRA-INEA Itálie, ÚZEI Česká republika, JRC Belgie, INRA Francie, BABF Rakousko, Universidade de Evora Portugalsko, Univerza v Ljubljani Slovinsko, CEET Estonsko, Euromontana Francie, Birdlife Europe Nizozemsko
Zodpovědná osoba:
Ing. Klára Čámská, Ph.D.
další řešitelé:
Ing. Jaroslav Pražan, Ph.D., Ing. Marta Mrnuštík Konečná, Ing. Hana Šejnohová Ph.D.
Anotace
Cílem projektu PEGASUS je změna přístupů k hospodaření s půdou na venkově umožněním synergického působení mezi přínosy zemědělství a lesnictví pro ekonomiku a životní prostředí. Půda na venkově poskytuje řadu důležitých funkcí a služeb nezbytných pro společnost, přesto jsou při rozhodování o hospodaření s půdou sociální a ekologické přínosy stále nedoceňovány. Projekt PEGASUS využívá koncepty tzv. veřejných statků a ekosystémových služeb k výzkumu nových způsobů uvažování o hospodaření v zemědělství a lesnictví a k jejich využití v politice a v praxi. V rámci projektu bude povzbuzováno široké spektrum zainteresovaných lidí – vlastníků a uživatelů půdy, lidí aktivních v rozvoji venkova, i těch, kteří tvoří nebo zavádějí politiku na místní, regionální, národní i evropské úrovni, aby se zapojili do diskuze. V 30 případových studiích v různých zemědělských a lesnických systémech a v celém dodavatelském řetězci v 10 zemích EU budou zkoumány znalosti a praktické nástroje integrace ekologických, sociálních a ekonomických úvah při rozhodování o udržitelném hospodaření s půdou a následně budou formulována politická doporučení.
Cíle projektu
- Zkoumat problémy, kterým čelí efektivní poskytování veřejných statků a ekosystémových služeb ze zemědělské a lesnické činnosti.
- Nacházet řešení pro podporu dlouhodobé ekonomické, sociální a environmentální udržitelnosti na zemědělské a lesní půdě EU.
Aktivity
2015
WP1. Hlavní cíle a konceptuální rámec výzkumu
2016
WP2. Zmapování a popis poskytovaných veřejných statků a ekosystémových služeb v závislosti na rozmanitosti hospodaření v zemědělství a lesnictví v Evropské unii
WP3. Socio-ekonomické, socio-politické a institucionální podněty
WP4. Výzkum a vývoj inovativních a participativních přístupů k poskytování veřejných statků a ekosystémových služeb (případové studie)
2017
WP5. Vývoj solidních mechanismů, přenositelných nástrojů a doporučení pro podporu rozvoje soukromých a veřejných iniciativ v budoucnu.
2018
Tvorba závěrečné zprávy
2015-2018
WP6. Komunikace a publicita
WP7 Koordinace a řízení
Webová stránka projektu: